Увеличава се броят на самоубийците, кризата ги подтиква да посегнат на живота си |
Сряда, 07 Септември 2011 15:27 |
Особено тежко е положението в страните с остри финансови затруднения, които засягат голяма част от населението. В Гърция, например, международни изследвания показват ръст от около 15%. Това е една от най-тежко засегнатите страни. Само в държави, които са много по-стабилни в икономически план, има спад, защото там е развита много по-добра система за превенция. Има мрежи от центрове за ранно предупреждение. Има и нагласа в общността да съдейства и оказва социална подкрепа на хора, които очевидно са стигнали до усещане за безнадеждност. Не можем да говорим за точни проценти, но като цяло стоим на челните позиции в ЕС по реализирани успешни опити за самоубийства спрямо числеността на населението. Освен това възрастовата граница спада – все повече млади хора посягат на живота си. Според родните психолози трябва да има добре развита мрежа за психични услуги. Трябва да се реализира ранното използване на психични консултации, психотерапевтични услуги. Затова не само психиатричните, но и психотерапевтичните консултации трябва да бъдат включени в пакета от здравни и профилактични услуги, които се покриват от Здравната каса. В България консултациите с психиатри са обхванати от здравната каса, но психотерапевтичните услуги не са. В Англия например първичната грижа, дори и без да е поставена диагноза, може да позволи на човек със здравна осигуровка да посещава 12 пъти месечно психотерапевтични сесии в продължение на половин година. И това се прави преди дори да се установи каква е диагнозата му, ако въобще има диагноза, а не става въпрос просто за екзистенциална криза със съответните фактори: икономически, семейни, чисто личностни и емоционални. Най-опасната възраст за самоубийство при младите хора са годините между 16 и 25. Според Световната здравна организация към 2020 г. депресията ще се превърне във второто по разпространение заболяване в света. В Европа групата на неврологичните и психическите заболявания вече е най-големият източник на "натоварване върху здравното състояние на хората. Психическите разстройства са се превърнали в най-голямото здравно предизвикателство за Европа през 21 век, изтъкват в доклад Световната здравна организация. |
ВОДЕЩИ НОВИНИ
-
xxx720Пернишки полицаи задържаха двама криминално проявени за кражба. На 08 януари тази година, в полицията е подаден сигнал за извършена кражба на инструменти и електрически машини от работилница в пернишкия кв. „Калкас”. Органите на реда предприели разследване и след проведени множество процесуално-следствени действия установили извършителите на деянието – 20-годишният М.М., в съучастие с 16-годишен младеж. Двамата са криминално проявени, познати предимно с кражби на домашно имущество. Задържани са за 24 ч. и работата по документиране на случая продължава.
-
Кюстендилец е задържан при специализирана полицейска операция. Акцията е проведена от служители на Районно управление „Полиция” – Радомир.
-
Радомирски полицаи задържаха криминално проявен за подкуп. 15-минути след полунощ, на ул. „Райко Даскалов” в гр. Радомир бил забелязан лек автомобил „Рено Клио”, движещ се без включени светлини.
-
Къща е горяла вчера в земенското с. Мурено. Няма пострадали хора. Пламъците лумнали около 22,00 ч., в имота на 47-годишният Н.Р. Причината е небрежност при боравене с открит огън. Унищожени са около 60 кв. м. покривна конструкция и покъщнина. Два екипа на пожарната служба в Земен потушили пламъците. Спасени са съседни стопански и помощни сгради.
-
Радомирски полицаи установиха не регламентиран превозвач на пътници. Акцията е проведена вчера, от служители на местното полицейско управление и колегите им от ДАИ – Перник. Органите на реда проверили лек автомобил „Волво”, управляван от столичанина Д.В./43 г./. Криминално проявеният мъж превозвал четирима човека по линията Радомир – Перник на цената на билета. Съставен му е акт по Закона за автомобилния превоз и колата е оставена на наказателен паркинг за срок от 6 месеца. Глобата за подобно нарушение е от 500 до 2000 лева.